Sdílet na Facebooku

Piombino

Piombino je větší okresní město s cca 35.000 obyvateli v provincii Livorno v historickém kraji Maremma. Město leží na malém poloostrově, který je zároveň hranicí mezi Ligurským a Tyrhénským mořem. Naproti městu je také ostrov Elba, který je vzdálen pouhých 10 kilometrů.

Město má bohatou historii a bylo osídleno už ve starověku Etrusky. V okolí je na toto období celá řada památek a za návštěvu určitě stojí monumentální komplex Populonia s nádhernou pevností, ale i spoustou menších staveb.

V roce 1022 zde byl postaven klášter San Giustiniano, který velmi napomohl k rozvoji celého regionu. Následně se v roce 1115 Piombino stalo součástí republiky Pisa a jejím druhým nejdůležitějším přístavem. V 15. století si město zásluhou šlechtice Gerarda Appiani získalo nezávislost. Vzniklo tak knížectví Piobino, které přetrvalo od roku 1398 do roku 1805, kdy se spojilo se sousední republikou města Lucca.

   

Po roce 1815 se malé knížectví stalo součástí vévodství Toskánska a konečně roku 1860 sjednocené Itálie. Zajímavá je i jedna kapitola z konce druhé světové války. Po pádu fašistické vlády se Piombino úspěšně několik dní bránilo pokusu o námořní invazi německého vojska. Zdejší obyvatelé pak byli za svou statečnost hodně vyzdvihováni.

Město má spoustu pozoruhodných památek. Rozhodně byste neměli minout hrad Cassero Pisano z 15. století. Radnici z roku 1435 v paláci Palazzo degli Anziani a slavnostním sálem s portréty knížat Piombino. Dále například kapli svaté Anny, která je pozoruhodným renesančním dílem od Guardiho nebo zdi věže Rivellino z roku 1212, která je nejstarší památkou přímo ve městě.

   

Město má obrovský moderní přístav a k němu přiléhající průmyslovou zónu. Historické jádro je také trošku větší. Nachází se přímo u moře a je zde i malý přístav pro malé jachty. Ještě větší přístav pro osobní lodě, je pak vzdálený asi 2 kilometry na západ v části města, která se jmenuje Marina di Salivoli. Centrum města má opravdu malebnou atmosféru a stojí za to si ho projít pořádně. Masivní historické domy a pečlivě dlážděné ulice krásně ukazují typickou toskánskou architekturu.

Co se týká pláží, tak ty se zde nacházejí jen poměrně malé. Pobřeží je totiž poměrně hodně skalnaté. Na druhou stranu díky tomu se zde dochovala i nádherná příroda, kterou můžete navštívit v přírodním  parku (Parco naturale di Populonia), který začíná severu města.

Více se můžete dozvědět také na oficiálních stránkách města www.comune.piombino.li.it (pouze v italštině).

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.