Sdílet na Facebooku

Toskánsko a jeho středozemní ostrovy

Toskánsko není jenom zvlněná romantická krajina, ale samozřejmě i nádherné Středozemní moře, ve kterém se hned nedaleko pobřeží nachází několik menších ostrovů a ostrůvků. Toskánské ostrovy jsou součástí národního parku Parco Nazionale Arcipelago Toscano. Jedná se o souostroví v Tyrhénském a Ligurském moři a nachází se mezi Korsikou a Apeninským poloostrovem. Některé ostrovy už určitě znáte a možná o tom ani nevíte, jedná se tedy o ostrovy Elba, Ostrov Montecristo, Ostrov Gorgona, Ostrov Capraia, Ostrov Pianosa, Ostrov Giglio, Ostrov Giannutri a některé další menší ostrovy.

Ostrov Elba

Elba je asi neznámějším ostrovem (originální jméno ostrovu zní Isola d’Elba). Celý ostrov je znám především díky jejímu nejznámějšími obyvateli – Napoleonovi Bonaparte. Ten tu po vynucené abdikaci a podepsání Smlouvy z Fontainebleau stávil téměř rok života. Elba je ze všech Toskýnských ostrovů největší. Má rozlohu 224 kilometrů čtverečních a nejvyšší vrchol ostrova překonává výšku 1.000 metrů nad mořem. Z Elby to zároveň činí třetím největší ostrov Itálie (po Sicílii a Sardínii).

Výlet na Elbu stojí vyjde na 300 až 500 Kč, ostrov je od pevniny vzdálen pouhých 20 km. Z turistických lákadel pak stojí za zmínku zejména Napoleonovo museum, které vzniklo z oficiální residence Napoleona Bonaparta. Můžeme ho navštívit za 140 Kč. Najdeme ho na náměstí Napoleone a jmenuje se Villa dei Mullini. Elba je krásný ostrov, který určitě stojí za návštěvu.

Více o ostrově Elba nalezente také v tomto našem článku.

  

Ostrov Montecristo

Dalším velmi známým ostrovem je Isola di Montecristo. Tento krásný ostrov má mnoho lidí vryto do paměti díky románu Alexandra Dumase – Hrabě Monte Christo. Montecristo leží jižně od Elby a jeho délka je nejvíce 4 km. Na ostrově jsou ruiny starého kláštera, který pochází z počátku 13. století. Na ostrov je bohužel velmi obtížné se dostat, protože to lze jedině s průvodcem a ten musí mít navíc zvláštní povolení.

Ostrov Capraia

Třetí největší Toskánský ostorv Capraia, který leží na sever od Elby je neobydlený. Má sopečný původ., díky čemuž je pobřeží je vysoké se spoustou jeskyní. Na ostrově je nejznámnější atrakcí pevnost ze začátku 15. století – Fortezza di San Giorgio.

  

Ostrov Gorgona

Ostrov Isola di Gorgona je nejsevernějším toskánským ostrovem, je skalnatý a najdeme na něm pevnost z počátku 15. století. Tento malý ostrov bohatý na zeleň má asi 300 obyvatel, kteří se tísni na pouhých dvou kilometrech čtverečních. Pro turisty je přístupný jen v malých organizovaných skupinkách. Nejvyšší vrchol ostrova sahá do výšky 225 mm.n.m.

Ostrov Pianosa

Isola di Pianosa se zase stala aktérem románu Hlava XXII, od Josepha Hellera a jeho skutečná historie se pojí s trestaneckou kolonií, která na ostrově byla. Plocha ostrova je cca 10 kilometrů čtverečních a na rozdíl od ostatních na něm nejsou žádné velké vrcholky, nejvyšší bod dosahuje výšky jen 29 mm.n.m.

Ostrov Giglio

Isola di Giglio je druhým největším toskánskýcm ostrovem s plochou téměř 24 kilometrů čtverečních. Nejnavštěvovanější na tomto ostrově je přístav Giglio Porto, vesnice Giglio Castello a oblíbená je také široká zátoka s širokou písčitou pláží.

  

Ostrov Giannutri

Isola di Giannutri je nejjižněji položený toskánský ostrov. Je asi 5 km douhý a celou délku pobřeží zaujímají útesy. Ostrov zdobí zbytky římské vily z 1.století. V zátoce Cala Spalmatoio je nádherně čistá voda. Plocha ostrova je také miniaturní a to pouhých 2,3 km čtverečních.

1 Komentář

Zdenek napsal/a:

Milý nezávislý konzultante, Váš text: „..ostorv Capraia, který leží na sever od Elby je neobydlený.“ se nezakládá na pravdě. To lze jednoduše ověřit na googlu, který zde propagujete.
Jinak.. překrásná zátoka Porto v severní části ostrova, skvělá k přenocování (z pohledu jachtaře 🙂 ) jak na kotvě, tak na muringu. Kotva skvěle drží v písku. Pro opatrnější je tu marina za 140€, bez soc., pouze voda+el.
Krásné staré město a ty panoramata! doporučuji jako mezistanici při plavbě Piombino – Corsica.
Pěkný web, hodně úspěchů.
Neuman

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.