Sdílet na Facebooku

Něco málo o Toskánsku a jeho atmosféře

Toskánsko je opravdu jedinečný kraj, ve kterém se díky ideálnímu podnebí snoubí neuvěřitelná přírodní rozmanitost, kterou nenajdete nikde jinde na celém Apeninském poloostrově s bohatou kulturou. Zároveň se jedná o kraj s bohatou historií sahající až do dob starověku a antiky a později také kolébku renesance, neboli věku rozumu, který pomohl změnit lidstvo k lepšímu.

Stačí se porozhlédnout po Toskánské krajině a spatříte obrazy, které jakoby vypadli z pláten renesančních mistrů: typické vinice, olivové háje, nebo středověká města na vyvýšených pahorcích. Právě v době renesance zde působili takový mistři jako Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Masaccio, Bruneleschi, Donatello a další.

  

Tito umělci často malovali i Toskánskou krajinu, která je typická svým zvlněním do mírných kopečků, uzavřených ze všech stran přírodními hradbami. Na východě a na severu tvoří hranici Apeniny, na severozápaně jsou pak známé Apuánské Alpy a zbytek přírodní hranice pak tvoří průzračné středozemní moře. Jenom velmi malou část zdejšího území tak tvoří nížiny (přibližně 8%).

Ve světě se dokonce vžil termín „toskánská krajina“, který označuje mírně zvlněnou krajinu s olivovníky a vinicemi. Jak tedy vlastně vypadá ten romantický Toskánský venkov? Při procházce zde budete míjet krásné stařičké venkovské domy v barvách hlíny, olivovníky, štíhlé cypřiše vysázené podél klikatících se cest, stinné pinie, vinice, které se přizpůsobují terénu a zachovávají tak přírodní krajinný ráz. Zemědělské usedlosti (casa colonica) mají po staletí neměnný stavební styl a jeho charakteristickým znakem jsou pravoúhlá okna a prostá loubí. Zkrátka nezapomenutelný zážitek za každé roční doby.

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.