Sdílet na Facebooku

Historické město Siena

Siena je italské hlavní město stejnojmenné province, které se nachází v Toskánsku. V současné době má město přes 54 400 obyvatel.

Původ města sahá až k Etruskům. V době starého Říma zde byla kolonie Sena Julia. Svou největší slávu však Siena zažila v období středověku. Kaňkou na kráse však byly neustále spory se sousední Florencií, které se táhly od 12. do 15. století. V letech 1555 až 1559 Siena tento spor prohrála a musela se podrobit Florencii. Navzdory sporům s Florencií zde působila celá řada významných umělců.

Panorama Sieny

Pokud budete v Sieně, zajděte si nejprve na Sienské náměstí Piazza del Campo, které bylo postaveno ve tvaru půlměsíce. Toto krásné náměstí je obklopeno šestnácti historickými paláci, které jsou rovněž chloubou Sieny. Současná podoba náměstí pochází ze 14. století.

Hitorické město Siena    Siena v Toskánsku

Hlavní dominantou náměstí Piazza del Campo je mohutná středověká radnice, která se jmenuje Palazzo Pubblico. Jedná se o důstojný palác z malých červených cihel. Palác má krásné středověké cimbuří a místnosti paláce se mohou chlubit krásnou výzdobou ze 14. století. Za pozornost stojí především Síň staré městské rady, která je vyzdobena krásným cyklem středověkých fresek, které namaloval

Ambrosia Lorenzetti. Cyklus fresek se jmenuje Alegorie dobré a špatné vlády. V útrobách paláce je taktéž známé divadlo Palia, které zde bylo vybudováno v 16. století.

Město Siena náměstí

Romantická ulička Siena    Město Siena

Další významnou památkou Sieny je gotický dóm, který najdete na náměstí Piazza del Duomo. Tento nádherný gotický chrám byl postaven ve 12. až 13. století. Velmi cenný je zejména interiér chrámu, který zdobí díla od více než 40 významných umělců. V kostela se nachází také hlavní oltář, který vytvořil Baldassarre Peruzzi.

Pro milovníky obrazů doporučujeme navštívit místní obrazárnu Pinacoteca Nazionale, která vlastní sbírku sienského malířství od 12. do 18. století.

Katedrála v Sieně

I když Siena není žádné italské velkoměsto, hraje se zde kvalitní fotbal. Fotbalový klub Associazione Calcio Siena totiž hraje italskou nejvyšší fotbalovou soutěž sérii A. Své zápasy hraje klub na městském stadionu Artemio Franchi-Montepaschi Arena, který má kapacitu 15 370 diváků. Klubovými barvami týmu jsou bílá a černá. V sezóně 2011-2012 skončil tým na 14. místě.

Siena v Itálii    Malebné zákoutí Sieny

Letecký pohled na Sienu

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.