Sdílet na Facebooku

Letovisko Follonica

Follonica je středně velké pobřežní město v provincii Grosseto v Toskánsku. Samotné město Grosseto je vzdálené asi 40 kilometrů ve vnitrozemí směrem jihovýchod. Pobřeží města je omýváno Tyrhénským mořem. Město se nachází uprostřed stejnojmenného zálivu Follonica na který odsud skutečně nádherný výhled. Ve městě trvale žije v 22 050 obyvatel.

Záliv - Golfo di Follonica

Follonica je oblíbeným turistickým letoviskem. Přímo ve městě se nachází kilometry pláží. Další krásné písčité pláže se pak táhnou po celé délce zálivu. Jižní pláže jsou chráněny vlnolamy. U severních pláží se pak nachází dvě velká mola, na kterých jsou restaurace. Follonica nemá vlastní přístav a tak zde u pláží kotví jen menší lodě a čluny.

Centrum města Follonica    Jedna z hlavním pláží města Follonica

Follonica byla založena roku 1834 velkovévodou Leopoldem II Toskánským jako město, kde měli bydlet pracovníci nového železárenského závodu. Jinak samotná zdejší oblast byla osídlena již pradávných etruských a římských dobách. Ve středověku zde vyrostl strážní hrad (Castello di Valli), jehož zřícenina se nachází na kopci asi 2 kilometry severně od města. Historie hradu sahá až do 884. Dnes je odtud nádherný pohled na moderní Follonicu, která se rozprostírá pod ním.

Samostatným městem se Follonica stala roku 1923 a to administrativním osamostatněním od města Massa Marittima.

Na molu se nachází restaurace

Zajímavosti ve městě:

  • Kostel Sv. Leopolda – Nachází se v centru města Follonica. Vysvěcen byl v roce 1838. Architekty stavby jsou Alessandro Manetti a Carlo Reishammer. Je to jediný italský kostel s předním štítem zhotoveným z litiny.
  • Kostel svatých Petra a Pavla – Zajímavý nový kostel.
  • Kostel Panny Marie Lurdské – Moderní symbolický kostel, který je krásnou ukázkou soudobé architektury. Byl postavený roku 1966 a architekti Robertem Monsani, Lisindo Baldassini, Luigi a Giancarlo Bicocchi.
  • Pievaccia – V těsné blízkosti města směrem do vnitrozemí se nachází ruiny tohoto unikátního opevněného kostela.
  • Muzeum železa a litiny – Město Follonica je hodně spjato se zpracováním železa a tak zde samozřejmě nemůže chybět ani jeho muzeum.

Follonice je tedy poměrně moderní město. Zajímavé je, že sever a jih města mají poměrně odlišný charakter. Na jihu, kde je pláž chráněná vlnolamy se nachází především starší domky, které jsou hezky těsně u sebe. Dále se pak nachází park – přírodní rezervace Campeggio Pineta Del Golfo Soc. Coop. Nuova Maremma.

Letecký pohled na město Follonica    Plážová proménáda

Za to severní část je přeci jen jiná. Zde se nachází většina města a moderních domů. Často jde o nevzhledné paneláky. Včetně asi 20 patrového bílo modrého paneláku, který se nachází přímo na pobřeží uprostřed města a je tedy takovou dominantou. I tady se však alespoň na okraji nachází přírodní park Riserva Statale Tomboli di Follonica.

Oficiální webové stránky města najdete na adrese www.comune.follonica.gr.it.

Ulička v centru Follonici

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.