Sdílet na Facebooku

Město Prato

Prato je italské hlavní město stejnojmenné province, které se nachází v Toskánsku. V současné době má město přes 185 600 obyvatel.

Prato má velmi dlouhé dějiny, neboť bylo osídleno již v paleolitu. Později zde vyrostlo etruské město. I přes velmi staré osídlení bylo město založeno až v desátém století po Kristu. Město založil rod Alberti a samostatnosti se dočkalo v roce 1106. Ve 14. století však Prato přešlo pod samosprávu Neapole. Později pak bylo prodáno Florencii. Status samostatného města obdrželo Prato až v roce 1653. V témže roce zde vzniklo biskupství. Velký hospodářský boom zažilo město v 19. století, kdy zde ve velkém vznikají textilní továrny.

Hlavní náměstí v Pratu

Hlavní památkou města je krásná románská basilika ze 12. století, která se jmenuje Dóm svatého Štěpána. Uvnitř baziliky je pestrá sochařská a výtvarná výzdoba. Zvláště cenné jsou fresky od italského malíře Filipa Lippi. Fresky představují biblický příběh svatého Štěpána a Jana Křtitele. Vedle Dómu svatého Štěpána stojí v Pratu ještě několik církevních staveb. Mezi nejcennější je pokládán kostel San Fabiano z 11. století, který má krásnou mozaikovou podlahu z 9. až 11. století.

Dom, Prato    Hlavní nádraží v Pratu

Nádvoří jednoho z paláců v Pratu

Vedle historicky cenné baziliky stojí v Pratu za pozornost také středověká mohutná pevnost, která byla postavená už ve 13. století. Bílé mohutné hradby jsou ve velmi dobrém stavu, takže tato krásná historická památka je neustále vděčným fotografickým objektem.

V Pratu je dále několik menších paláců, které pocházejí ze středověku. Nejzajímavějším palácem je Palazzo degli Alberti, který byl vybudován ve 12. století. V současné době je v tomto historickém paláci umístěna zajímavá galerie, která vlastní především sbírky italského umění 14. století.

Socha v Pratu    Prato

Jelikož bylo Prato v minulosti spojeno s velkým textilním boomem, je ve městě zajímavé muzeum textilnictví. Muzeum bylo otevřeno v roce 1975 a podává velmi zajímavý vhled do dějin výroby textilu. V rámci prohlídky muzea uvidíte například velmi staré látky a šaty. K vidění jsou kupříkladu velmi cenné církevní ornáty a roucha nebo etnický textil z Číny a Japonska. Muzeum je otevřeno od úterka do neděle. Přes týden je muzeum otevřené od 10 do 15 hodiny, v sobotu od 10 do 19 hodiny. V neděli je pak muzeum přístupné od 15 do 19 hodiny.

Hrad v Pratu

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.