Sdílet na Facebooku

Pistoia historické město

Pistoia je italské hlavní město stejnojmenné province, které se nachází v Toskánsku. V současné době má město přes 92 200 obyvatel.

Osada pod jménem Pistorium existovala ještě před příchodem Římanů. Římané zde pak postavili oppidum. Další stavební boom zažilo město pod nadvládou Byzancie v pátém století po Kristu. Město bylo biskupským sídlem s nádherným chrámem svatého Zena. Od roku 1177 je Pistoia svobodným městem. V té době zde byly vybudovány hradby a další významné budovy ve městě. Od roku 1530 bylo město připojeno k Florencii. V té době začíná velkovýroba krátkých palných zbraní, takže město se stává známou zbrojařskou obcí. V 19. století se do města dostává průmyslová výroba, takže města se rozrostlo o další čtvrtě a dneska má téměř sto tisíc obyvatel.

Pistoia

Centrem města je náměstí Piazze del Duomo, kde naleznete nejvíce veřejných a sakrálních budov ve městě. Hlavní stavbou náměstí je katedrála di San Zeno, která má krásnou černobílou mramorovou fasádu. Vedle kostela se majestátně vypíná vysoká věž, která v minulosti sloužila jako strážní věž. Interiér katedrály zdobí krásné malby a sochy. V kostele je rovněž několik zajímavých náhrobků. Mezi nejvýznamnější náhrobky patří náhrobek Cina da Pistoia, což byl přítel slavného Danta.

Pistoia náměstí    Ulice v Pistoie

Vedle katedrály stojí palác Palazzo dei Vescovi, který byl postaven jako biskupská residence v 10. století. V této rezidence bydleli biskupové až do 18. století. Dnes je v paláci muzeum Museo della Cathedrale, které je přístupné veřejnosti.

Hrad v Pistoie

Z dalších památek Pistoia zmiňme ještě historickou nemocnici se sirotčincem, kterou najdete na náměstí Piazza Giovanni. Nemocnice byla založena už ve 13. století. Na hlavním průčelí budovy uvidíte barevné terakotové desky, které zobrazují „Sedm skutků milosrdenství“ a jsou od italského mistra Giovanniho della Robbia.

Pistoia dóm    Jeden z kostelů v Pistoie

Toskánské město Pistoia je již velmi dlouho centrem kovářství. V minulosti se zde odehrávaly četné pouliční krvavé bitky mezi dvěma místními znepřátelenými frakcemi Bianchi a Neri. Jejich nejčastější zbraní byla malá dýka, které se zde říkalo „pistoia“, podle tohoto označení se dnes rovněž toto historické toskánské město jmenuje.

1 Komentář

Pistorium som navštivil pred 3ma rokmi a je tam dosť vela pamiatok. NIeje to typicke turistické mesto ale je tam krásne.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.