Pistoia historické město

Pistoia je italské hlavní město stejnojmenné province, které se nachází v Toskánsku. V současné době má město přes 92 200 obyvatel.

Osada pod jménem Pistorium existovala ještě před příchodem Římanů. Římané zde pak postavili oppidum. Další stavební boom zažilo město pod nadvládou Byzancie v pátém století po Kristu. Město bylo biskupským sídlem s nádherným chrámem svatého Zena. Od roku 1177 je Pistoia svobodným městem. V té době zde byly vybudovány hradby a další významné budovy ve městě. Od roku 1530 bylo město připojeno k Florencii. V té době začíná velkovýroba krátkých palných zbraní, takže město se stává známou zbrojařskou obcí. V 19. století se do města dostává průmyslová výroba, takže města se rozrostlo o další čtvrtě a dneska má téměř sto tisíc obyvatel.

Pistoia

Pokračování článku »

Historické město Siena

Siena je italské hlavní město stejnojmenné province, které se nachází v Toskánsku. V současné době má město přes 54 400 obyvatel.

Původ města sahá až k Etruskům. V době starého Říma zde byla kolonie Sena Julia. Svou největší slávu však Siena zažila v období středověku. Kaňkou na kráse však byly neustále spory se sousední Florencií, které se táhly od 12. do 15. století. V letech 1555 až 1559 Siena tento spor prohrála a musela se podrobit Florencii. Navzdory sporům s Florencií zde působila celá řada významných umělců.

Panorama Sieny

Pokračování článku »

Město Prato

Prato je italské hlavní město stejnojmenné province, které se nachází v Toskánsku. V současné době má město přes 185 600 obyvatel.

Prato má velmi dlouhé dějiny, neboť bylo osídleno již v paleolitu. Později zde vyrostlo etruské město. I přes velmi staré osídlení bylo město založeno až v desátém století po Kristu. Město založil rod Alberti a samostatnosti se dočkalo v roce 1106. Ve 14. století však Prato přešlo pod samosprávu Neapole. Později pak bylo prodáno Florencii. Status samostatného města obdrželo Prato až v roce 1653. V témže roce zde vzniklo biskupství. Velký hospodářský boom zažilo město v 19. století, kdy zde ve velkém vznikají textilní továrny.

Hlavní náměstí v Pratu

Pokračování článku »

Letovisko Follonica

Follonica je středně velké pobřežní město v provincii Grosseto v Toskánsku. Samotné město Grosseto je vzdálené asi 40 kilometrů ve vnitrozemí směrem jihovýchod. Pobřeží města je omýváno Tyrhénským mořem. Město se nachází uprostřed stejnojmenného zálivu Follonica na který odsud skutečně nádherný výhled. Ve městě trvale žije v 22 050 obyvatel.

Záliv - Golfo di Follonica

Pokračování článku »

Anghiari historická perla Toskánska

Anghiari je malé středověké městečko v Toskánsku v provincie Arezzo. Stejně jako celá provincie Arezzo je i město Anghiari situované ve vnitrozemí. Krajina je zde zvlněná Apeninským pohořím. Možná proto vás překvapí nadmořská výška města, která činí 429 metrů nad mořem. A když už jsme u toho moře, tak asi nevíte, že blíže je to odsud k Jadranu (cca 80 km) než k Tyrhénskému a Ligurskému moři (cca 120 km), které omývají Toskánsko.

Panorama města Anghiari

Pokračování článku »

Pobřežní letovisko Forte dei Marmi

Forte dei Marmi je přímořské letovisko v provincii Lucca na samém severním okraji Toskánska. Město je jedním z hlavním center turistického ruchu. Žije zde 7 760 obyvatel, zásluhou turistů se ale tento počet každé léto přibližně ztrojnásobuje. Do města míří turisté především z  Florencie, Milána, Německa a Ruska.

Hlavní pobřežní molo ve Forte dei Marmi

Pokračování článku »

« Starší články